Końska psychika. Jak rozpoznać czy koń ma dobry humor?
Jazda konna to wymagający sport, w którym jesteśmy silnie zależni od zwierzęcia i z nim związani. Osoby, które posiadają własnego wierzchowca, dzierżawią go, jeżdżą konno czy są ich pasjonatami powinny poznać nieco zagadnień dotyczących ich psychiki. Dzięki takiej wiedzy w czasie wspólnej jazdy, treningów – będzie nam zdecydowanie łatwiej się komunikować. Po czym więc rozpoznać, że nasz koń ma dobry humor?
Co świadczy o dobrym humorze u konia?
Zadowolenie u konia jest z pewnością nastrojem, który bardzo pożądamy. Jest to korzystne zarówno z punktu widzenia jeźdźca, jak i każdego weterynarza, który zajmuje się tymi pięknymi zwierzętami. Dobry humor rozpoznamy po charakterystycznych symptomach. Zalicza się do nich: spokojne, łagodne oczy, rozluźnione wargi, uszy nastawione do przodu, parskanie, kołysanie ogonem w takt poruszania się, poruszanie się w sposób rozluźniony, elastyczny i równy.
Zadowolenie konia wynika z wielu czynników. Jeśli nam na nim zależy powinniśmy spędzać z naszym koniem, obserwując jego zachowania, bawiąc się z nim z ziemi. Przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, oraz masaży sprawia, że koń staje się odprężony i ma zdecydowanie lepszy humor. Ważne jest również odpowiednie nagradzanie smaczkami wierzchowca za dobrze wykonane zadania. W sklepach jeździeckich dostępne są specjalne smakołyki, ciasteczka, które bardzo poprawiają naszym podopiecznym nastrój.
Czemu odczytywanie nastroju konia ma tak duże znaczenie?
Osoby będące właścicielami koni, jeżdżące na nich powinny potrafić odczytywać to jakie jest samopoczucie ich podopiecznego. Ma to znaczenie w czasie treningu, który będzie wówczas bardziej skuteczny, jednak łatwiej będzie również rozpoznać pojawienie się urazów czy chorób, bo dla nas w widoczny sposób będzie zmieniać się zachowanie konia. Zwracajmy więc uwagę na mimikę, wyraz pyska, pocenie się, sposób noszenia ogona, sposób poruszania się, oczy, uszy – ich ruchy i ułożenie. To wszystko pozwoli nam lepiej poznać nasze zwierze, będziemy mogli szybciej udzielić mu pomocy i sprawniej współpracować.