Kiedy uśpienie konia jest konieczne? Trudny temat
Większość chorób u naszych końskich, czworonożnych przyjaciół da się wyleczyć. Niestety, istnieją sytuacje, w których nawet najbardziej uporczywa i intensywna farmakoterapia, połączona z najlepszą opieką, troską oraz miłością, nie wystarczą, aby koń dożył naturalnie swoich dniu w zdrowiu i szczęściu.
Wówczas uśpienie zwierzęcia jest jedynym, humanitarnym wyjściem z trudnej sytuacji, a także wyrazem miłości do czworonożnego przyjaciela i oddaniem mu hołdu za lata spędzone u naszego boku. Eutanazji dokonuje się najczęściej w przypadku złamania nogi przez konia, a także występowania u niego określonych chorób. Kiedy i dlaczego uśpienie konia jest konieczne, a także jaka metoda eutanazji przysporzy zwierzęciu i nam najmniej cierpień? Sprawdź w naszym wpisie.
Dlaczego złamanie nogi przez konia jest wskazaniem do uśpienia
Czy wiedziałeś, że w nodze konia znajduje się osiemdziesiąt kości? Połączenia stawów, kości, więzadeł i ścięgien są niezwykle skomplikowane, co z jednej strony pozwala im na szybki bieg, z drugiej jednak sprawia, że urazy nóg są trudne do leczenia. Ponadto kości konia są niezwykle lekkie – w momencie złamania kość nie pęka, lecz kruszy się na dziesiątki drobnych kawałków, praktycznie nie do poskładania. Umięśnienie nóg konia powoduje z kolei częstotliwość występowania złamań otwartych, prowadzących do infekcji i powikłań. Właśnie dlatego wszelkie złamania w obrębie nóg konia stanowią wskazanie do uśpienia zwierzęcia. Leczenie jest bowiem nie tylko bardzo trudne i uciążliwe, skazujące konia na kolejne cierpienia fizyczne i psychiczne, lecz również niezwykle kosztowne, czasochłonne i w efekcie, w większości przypadków, nieskuteczne.
Złamanie nogi a cierpienia psychiczne konia
Co więcej, nie tylko każde poruszenie złamaną nogą sprawia koniowi ból, lecz również sytuacja unieruchomienia i zamknięcia prowadzi do cierpień psychicznych. Należy bowiem zdać sobie sprawę, że konie to zwierzęta o niezwykle wrażliwej psychice. Konieczność pozostawania w unieruchomionej pozycji, zwłaszcza w stajni, w otoczeniu innych koni, powoduje u chorego zwierzęcia frustrację oraz olbrzymi stres. Niemożność samodzielnego wstawania i swobodnego poruszania się, a także długie zamknięcie w boksie prowadzi do cierpień psychicznych. Konie to bowiem zwierzęta nade wszystko miłujące wolność, w których naturze leży niczym nieskrępowane przemieszczanie się, zgodne z ich wewnętrznym rytmem. Pozbawione możności niezależnego bytowania tracą chęć życia, z czasem odmawiając jedzenia i picia, cierpiąc tak samo fizycznie, jak i psychicznie.
Jak humanitarnie uśpić konia?
Zdecydowanie najemnej zalecanym sposobem uśpienia czworonożnego przyjaciela jest zlecenie tego zadania handlarzowi konia. Co prawda zaoferuje on w zamian za zwierzę określoną sumę pieniędzy, jednak zabierze konia, który po uśpieniu trafi na rzeź i do końskiej jatki. Tymczasem koń to zwierzę towarzyszące wiernie człowiekowi, zasługujące na godną śmierć przy swoim właścicielu. Warto towarzyszyć mu w tej ostatniej drodze, okazując szacunek i wdzięczność za lata spędzonego u naszego boku. Dlatego, jeśli uśpienie konia jest jedynym wyjściem z trudnej sytuacji, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Wezwany na miejsce, uśpi konia bezbolesnym zastrzykiem w obecności właściciela. Lekarz Weterynarii Tomasz Poznański podejdzie do sytuacji z empatią i wrażliwością, starając się, aby uśpienie przebiegało w sposób spokojny i z należytym szacunkiem. Będziesz miał czas, aby godnie pożegnać się ze swoim przyjacielem.
Zdarza się, że niektóre ciężkie choroby, nieleczone lub leczone bezskutecznie, są również kwalifikacją do uśpienia zwierzęcia. Należą do nich ochwat mięśniowy, powstający u koni nagle wyłączonych z treningu, polegający na sztywnym chodzie oraz stwardnieniu mięśni krzyża i zadu, oraz ostra forma dychawicy. Przewlekłe schorzenie płuc powoduje silną duszność oraz jest nieuleczalne. Niebezpieczne mogą być również gnicie strzałki kopytowej oraz rak strzałki, występujące u koni mało pracujących lub stojących w wilgotnej stajni, oraz kolki jelit, powodujące silne i gwałtowne bóle.