Czy konie mogą chorować na depresję?
Leczenie chorób koni to ciężka praca i duża odpowiedzialność. Źle poprowadzone zwierzę może nie tylko cierpieć, stracić życie, ale w chorobie nie ze swojej winy stać się zagrożeniem dla znajdujących obok innych zwierząt oraz ludzi. W przypadku chorób na tle depresyjnym niezwykle ważna jest profilaktyka i dbanie o jak najlepsze zapewnienie zwierzętom tzw. dobrostanu, który będzie wpływał pozytywnie na ich psychikę.
Jak objawia się depresja u koni?
Pierwszym z powodów depresji u konia, które gdy trwają przez dłuższy czas mogą doprowadzić zwierzę do depresji jest przemęczenie i przetrenowanie, które prowadzi wpierw do bólu grzbietu oraz mięśni. Rozkładający się kwas mlekowy w napiętych mięśni sprawia, że koń zaczyna stresować się na widok opiekunów, jest poruszony, niespokojny, trudny w prowadzeniu, ze względu na narastający w nim strach przed bólem. Znieczulenie, na jakąkolwiek aktywność, apatia, brak reakcji na jakiekolwiek bodźce zewnętrzne to tylko jedne z nielicznych zauważalnych dla dobrego opiekuna objawów choroby. Przyczyną za taki obrót spraw jest długotrwały stres. Konie same w sobie są doskonałymi psychologami, ale warto pamiętać, że każdego można złamać. Choć na co dzień ratują ludzi z różnych stanów chorobowych, źle traktowane same mogą popaść w problemy z psychiką.
Jak zadbać o dobrostan koni, by uniknąć depresji?
Sprawa jest trywialna wręcz. Konie to zwierzęta kochające przestrzeń i życie w stadzie. Nie wystarczy zatem zapewnić im dach nad głową i jedzenie. Należy pamiętać o zapewnieniu im przestrzeni do życia i po prostu zajmowanie się nimi. Nie zamyka się zwierząt na długie dnie w boksie by jedynie raz, dwa razy w ciągu 7 dni zmusić go do spaceru pod dyktando, bo przecież modnie jest jeździć konno. Chcąc pomóc skrzywdzonemu zwierzęciu należy udać się do weterynarza o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. Najlepiej jeśli jest to lekarz współpracujący z najlepszymi Klinikami Chorób Koni, a sam jest specjalistą w ich leczeniu. Odpowiednia terapia oraz poprawa warunków bytowych powinna pomóc wyjść koniowi z depresji, choć jest to proces długotrwały.